We are Liverpool, shalalalala

One sided result, cum ar zice englezii. Liverpool i-a zdrobit pe rivalii locali, Everton. Un sec 4-0, dar putea fi si mai rau pentru baietii lui Martinez. Rodgers a aliniat, asa cum era de asteptat, o formatie pe sistemul 4-2-3-1, care se transforma intr-un letal 4-3-3 pe atac. Cu absentele din linia de fund, atacul chiar s-a dovedit cea mai buna aparare. Si s-a dovedit de aceasta data si destul de eficient, in ceea ce priveste raportul goluri/ocazii. Chiar daca Everton a tinut mai mult de minge, cormoranii au avut contraatacuri naucitoare.

Recitalul a inceput cum nu se putea mai bine. Dintr-un corner executat de Suarez, aflat in huiduielile si aruncarile cu monezi ale fanilor oaspetilor, capitanul Steven Gerrard a inscris cu o lovitura puternica de cap la vinclu. Get in!!! 😀 Era minutul ’21. Apoi Sturridge a facut rapid 3-0 in 2 minute, 33-35, in ambele faze scapand singur cu portarul si executandu-l simplu sau cu un lob de senzatie din coltul careului. Dupa pauza Suarez a marca si el cu un sut frumos la colt, in minutul ’50. Cinci minute mai tarziu Sterling obtinea un penalty si capitalul Gerrard i-a inmanat mingea lui Sturridge pentru a executa in fata The Kop dar n-a fost sa fie un hat-trick, emotiile l-au coplesit, se pare, si a dat peste.

La final Gerrard a declarat:

“I take responsibility for that. I’ve scored a hat trick against Everton & I wanted Daniel to experience that”. Legenda vie! 😀

La final si Brendan Rodgers a avut o declaratie interesanta: “We will hopefully do something over the next few days. Hopefully we will have a major new signing.”

Posted on 29/01/2014, in Liverpool FC and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.