TGV-ul de Liverpool, in viteza spre varf

Manchester United – Liverpool 0-3 SEC! Cel mai aprig derby al Angliei le-a pus azi fata-n fata pe Manchester United si Liverpool, doua echipe total opuse. Trupa gafainda a lui Moyes nu a rezistat in fata contraatacurilor in viteza ale cormoranilor. Echipa lui Rodgers s-a asejat foarte bine in teren si nu a dat multe sanse adversarilor. Defesiv s-au descurcat foarte bine, Mignolet a avut o interventie foarte importanta la sutul lui Roney, iar recuperarile trio-ului de la mijloc, Gerrard, Henderson, Allen a pus in miscare tasnirile pe atac ale celor “3S” din fata. Sterling nu prea a miscat, dar dezamagirea mea a fost egoismul lui Sturridge care in faze simple in care putea sa paseze colegilor in pozitii ideale, dar a ales sa sutez din unghiuri  si pe culoare grele.

A fost meciul penalty-urilor. Nici nu imi aduc aminte sa mai fi vazut vreun meci cu 3 lovituri de pedeapsa. La un hent al lui Rafael, Steven Gerrard a deschis scorul in minutul 34. La o faza anterioara Rafael primise galben si ar fi putut fi eliminat, dar arbitrul a fost ingaduitor. Imediat dupa pauza Liverpool a venit de la vestiar cu inca un gol din 11 m executat de acelasi “Captain Fantastic” in minutul 46. Totusi Manchester a ramas in 10 in minutul 78 cand Vidic a repetat episodul din 2009 si a incasat al doilea galben. Al treilea penalty! Gerrard putea fi hattrick hero, daca nu lovea bara din lovitura de la 11 m in minutul 79. Luis Suarez a fost cel care a inchis tabela in minutul 84.

O victorie logica fara mare efort, un meci in media acestui sezon pentru cormorani, un derby doar cu numele, in teren a jucat o singura echipa.

PS: Cei care au avut cele mai putine atingeri de balon au fost Mignolet si Van Persie. 😀

Posted on 16/03/2014, in Liverpool FC and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 Comment.