Episodul 2: Lacrimi, umilinta, neputinta, invingatori si invinsi

germania cm2014

Asa se caracterizeaza ultimele trei zile de la mondial, cu meciuri la poluri opuse, unele foarte spectaculoase si cu rasturnari incredibile de scor, altele foarte anoste.

Alternand Campionatele, unul foarte bun, altul foarte prost, Franta se pare a respectat regula pentru ca anul acesta trebuie sa fie cel bun, conform “regulii”. Si a inceput foarte bine, 3-0 sec cu Honduras si cu Benzema in mare forma si posibil aspiranta la titlul de golgheter. Astfel, “cocosii galici” s-au inscris printre marile favorite, cel putin pentru fazele superioare al Campionatului Mondial.

O victorie la limita a inregistrat si Argentina, dar pare prea putin, prea putin pentru asteptarile fanilor. Mai mult de o ora sud-americanii au condus printr-un autogol al debutantilor bosniaci. Messi a inscris pentru 2-0 dar golul lui Ibisevic le-a dat emotii pe final argentinienilor.

Se preconiza o intalnire cu multe goluri intre nemti si portughezi. Si au fost, dar doar de o parte. Germania a zdrobit Portugalia cu 4-0 si deja este cotata drept marea favorita la castigarea trofeului. Cu o asezare si posesie superioara, trupa lui Low s-a distrat cu adversarii. Portugalia este o echipa ce se confunda cu numele lui Ronaldo. In rest are vreo doi nebuni, Pepe si Meireles si altii, unii cu potential, altii prafuiti fata de sclipirile care le aveau alta data. Ce a incercat Ronaldo sa faca, inafara de freza si de cersit penalty? Poate sa spele rusinea cu lacrimile de crocodil.

Prevestita ca fiind marea revelatie a Mondialului, Belgia a inceput meciul cu Algeria cu un 11 plin de vedete naucite, sufocate de atmosfera sud-americana. Mult mai vioi, algerienii au contraatacat si au resusit sa deschida scorul din penalty. Dupa pauza aceeasi situatie, algerienii aparandu-se exemplar, totul pana la intrarea lui Fellaini si dupa 70 de minute “dracii rosii” sparsesera gheata. 10 minute mai tarziu Mertens a marcat pentru 2-1, scor final. O generatie tanara al belgienilor, de mare viitor, dar se vede lipsa experientei la acest nivel. Poate vor confirma statutul prin entuziasm. Grupa, adversarii si stadioanele pe care joaca(distanta intre ele) sunt cele mai favorabile.

Asa cum zicea, Germania este marea favorita in acest momente, chiar daca in ceafa ii sufla Brazilia. O Brazilie purtata de umeri mai mult de fani. In teren, Neymar & co. au fost mai emotionati decat la debut. Au ratat cateva ocazii si nu au putut obtine mai mult decat un 0-0 cu rivala Mexic.

Intr-un alt meci, astazi, Olanda a devenit prima echipa cu 6 puncte dupa ce s-a impus cu 3-2 in meciul cu Australia. A fost cel mai spectaculos meci de pana acum, din punct de vedere al evolutiei scorului. “Cangurii” nu aveau ce pierde si au oferita iubitorilor fotbalului o surpriza placuta prin determinarea si jocul deschis practicat. Robben a deschis scorul, apoi Cahill a egalat in doar un minut prin ceea ce sa poate spune: golul Mondialului, pana acum si cu greu cred ca va fi ceva mai frumos. Sut fara preluare din voleu, fara sa cada mingea centrata, transversala, gol! 1-1 a fost la pauza. Apoi australienii au inceput in forta si repriza secunda, si la nici 10 minute au intrat in avantaj cu un gol din 11 metri. Patru minute a durat bucuria fanilor de la antipozi, van Persie restabilind egalitatea. Peste inca 10 minute Dapay a readus in avantaj “portocala mecanica”. In continuare meciul s-a jucat deschis cu faze de la o poarta la alta. Ambele echipe au jucat deschis si asa mi-a placut foarte mult. Fara antijoc, fara “autobuze”. Pacat de Australia, merita mai mult, asta este fotbalul… 🙂

E June 15 22:00 France vs Honduras 3 – 0
F June 16 01:00 Argentina vs Bosnia-Herzegovina 2 – 1
G June 16 19:00 Germany vs Portugal 4 – 0
F June 16 22:00 Iran vs Nigeria 0 – 0
G June 17 01:00 Ghana vs USA 1 – 2
H June 17 19:00 Belgium vs Algeria 2 – 1
A June 17 22:00 Brazil vs Mexico 0 – 0
H June 18 01:00 Russia vs South Korea 1 – 1