Episodul 5: bilete de optimi sau de avion

Argentina nigeria

Ultima etapa a meciurilor din grupe a programat intalniri foarte interesante si foarte diverse ca situatii, unele echipe avand deja rezervate biletele de avion, altele luptand toate 4 pentru calificare.

H June 26 FT South Korea vs Belgium 0 – 1

Meci de vacanta intre Australia si Spania. In celalalt meci s-a jucat insa cu un obiectiv clar: sefia grupei si evitarea Braziliei in optimi. Olandezii s-au impus fara probleme, 2-0 cu Chile.

In grupa A gazdele au facut show, 4-1 cu nationala Camerunului. In celalalt meci s-a jucat cu calificarea pe masa. Croatii aveau nevoi doar de victorie dar au clacat dupa ce parusera ca isi revin dupa nedreptatea din primul meci. Mexic s-a impus insa cu 3-1.

Si inca un meci de vacanta, Costa Rica – Anglia. Dar de vacanta foarte urata. Demisia, senilule! In celalalt meci s-au luptat Italia si Uruguay. a fost un meci care poate va ramane in istorie, mai rasunator chiar si decat finala. Nu datorita jocului plictisitor al “macaronarilor” si a atacurilor fara vlaga ale celestilor. acestia din urma au reusit sa castige prin reusita lui Godin. Datorita “canibalului” Suarez. Acest eveniment ramane ca o pata urata in istorie.

Meci dramatic intre Grecia si Coasta de Fildes. Elenii, echipa cu un start urat de turneu, aveau nevoie doar de victorie. Suprinzator, in ultimul meci s-a trezit si parca am vazut ceva din nationala care a eliminat Romania. Samaris a deschis scorul chiar inainte de pauza. Bony a restabilit egalitatea in minutu 74, pentru ca echipa fratilor Toure sa traiasca o drama imensa. Penalty in minutul 93 si Samaras a adus calificarea in premiera a grecilor in optimi. Inca un meci spactaculos facut de Columbia, 4-1 cu Japonia!

Inca un meci fara miza, Bosnia – Iran 3-1. O victorie cu gust amar pentru micuta tara debutanta, dupa rusinea de arbitraj din al doilea meci. Un meci pentru primul loc in grupa a fost si Nigeria – Argentina. Un meci foarte frumos, prin cele mai frumoase de pana acum. Si cu un singur tipar, a condus Argentina, a egalat Nigeria s.a.m.d. Messi a deschis scorul in minutul 3, apoi Musa a egalat cu un gol foarte frumos in minutul 4. Din nou in prelungile primei reprize a marcat Messi. apoi acelasi Musa la doar 2 minute dupa pauza. Victoria sud-americanilor a purtat semnatura lui Rojo in minutul 50.

Ecuador – Franta 0-0, dar nu va lasati pacaliti de scor. Modesta echipa a Ecuadorului a tinut in sah o mare favorita a Cupei Mondiale si a incercat o (noua) mare supriza. Cate mai vedem la acest turneu?? 🙂 Totusi in celalalt meci eroul Shaquiri a marcat un hattrick si a asigurat locul elvetienilor in faza urmatoare.

Cu o noua freza, “balonul de aur” a reusit in sfarsit sa sparga gheata si sa marcheze. Dar doar un meci de vacanta si acesta Portugalia – Ghana 2-1. In celalalt meci, intr-o reeditare a debarcarii in Normandia, nemtii si yankeii pareau s-o dea la pace. Un egal era bun pentru ambele, in conditiile in care Portugalia ar fi facut scor, zvon alimentat si de faptul ca selectionerul SUA este nimeni altul decat Klinsmann. Dar n-a fost cazul si nemtii… tot nemti.

Posted on 27/06/2014, in fotbal and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.