Episodul 6: Fara surprize, dar cu emotii si prelungiri

robben simulare mexic

Meciuri destul de echilibrate si cu multe emotii, extaz si agonie in sferturile Campionatului Mondial. Chiar daca s-au intalnit “David si Goliat”, au fost nevoi de prelungiri sau penalty-uri pentru a decide cine merge mai departe.

R16 July 1 AET Belgium vs USA 2 – 1

Cel mai dramatic meci a fost, cu siguranta, Brazilia – Chile. Scorul stabilit la pauza, 1-1, autori Luiz si Sanchez, a fost si cel de la finalul celor 90 de minute. Un meci tensionat si dur cu nu mai putin de 7 “galbene”. Chile putea sa dea lovitura de gratie gazdelor chiar in minutul 120 cand a “tranzit” bara transversala. Totul s-a decis la loviturile de departajare unde brazilienii s-au impus cu 3-2.

Columbia – Uruguay, un meci cu o singura echipa pe teren. “Celestii” fara Suarez au fost cea mai apatica echipa din optimi. Columbienii au trecut la pas de ei, 2-0 sec si o reusita de senzatie a vedetei James Rodriguez, golgheterul actual al Mondialului. 5 goluri are jucatorul lui Monaco.

Olanda – Mexic, iarasi un meci foarte dramatic. Dupa o prima repriza anosta si cu un posibil penalty neacordat lui Robben, mexicanii au deschis scorul imediat dupa pauza in minutul 48 prin Giovani dos Santos. Abia in minutul 88 au egalat batavii prin voleul lui Sneijder. Asta dupa ce Robben se mai aruncase in “bazinul” lui Ochoa dar fara succes. Totusi olandezul lui Bayern a reusit in minutul 92′ sa obtina penalty-ul si nou intratul Huntelaar, la debutul in acest Mondial, a adus calificarea dramatica a Olandei.

Meci incins cu multe cartonase intre cele doua nationale aflate in premiera istorica in optimi, Costa Rica si Grecia. Dupa o prima repriza fara goluri, costaricanii au marcat prin Ruiz dupa pauza. Ramasi in inferioritate Duarte din minutul 66′, sud-americanii au incercat sa reziste asaltului grecilor care atacau si ratau incredibil in cateva faze. In prelungiri Papastathopoulos a profitat de o minge pierduta si a inscris. La loviturile de pedeapsa Costa Rica nu a irosit niciuna si s-a impus cu scorul de 5-3.

Franta a intalnit o nuca neasteptat de tare, Nigeria. Abia in minutul 79 Paul Pogba a deschis scorul. In prelungiri s-a facut 2-0 prin autogulul lui Yobo.

Goliat si David sau Germania si Algeria. 90 de minute foarte plictisitoare. Abia dupa prelungiri au inceput sa joace nemtii, parca pana atunci facusera doar incalzire. Schuerrle a deschis scorul in minutul 92, punand capat sperantelor la penalty-uri ale africanilor. Ozil a facut 2-0 in minutul 120 iar Algeria a marcat golul de onoare un minut mai traziu prin Djabou.

Argentina joaca greoi dar sigur. Echipa lui Messi s-a impus greu, cu 1-0, impotriva entuziastilor elevetieni. Dupa 0-0 in timpul regulamentar, argentinienii au reusit calificarea prin golul lui Di Maria abia in minutul 118.

Inca un scenariu asemanator la Belgia – Sua, 90 de minute seci, si prelungiri de foc. Salvatorul yankeilor, Howard, n-a mai avut ce face la reusitele lui de Bruyne si Lukaku in minutele 93 si 105. Americanii au mai avut ceva sperante dupa golul lui Green din minutul 107 dar scorul a ramas 2-1 si Belgia merge mai departe.

Posted on 01/07/2014, in fotbal and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Leave a comment.